Tel: (0332) 322 21 81
ArabicEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish
    

Basında Biz

Sayın Valim, Sayın Belediye Başkanım, Konya'nın kıymetli hanımefendileri, beyefendileri;

Ve basınımızın güzide temsilcileri:

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Biz hanımlar toplumun mimarı, geleceğin mihenk taşlarıyız.

Bugün yeryüzünde her üç kadından biri şiddetin değişik biçimlerine, ekonomik, sosyal, psikolojik, fiziksel şiddet ve tacizlere maruz kalmaktadır. Kadına yönelik ayrımcılık ve bunun uzantısı şiddet bir insan hakları ihlalidir. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış bulunan kadının; insan haklarını tanımak, geliştirmek ve kadına yönelik şiddeti önlemek, uluslararası kuruluşların, devletlerin ve siyasi iktidarların olduğu kadar, medyanın, sivil toplum kuruluşlarının, toplumun kısaca hepimizin sorumluluğundadır.

Kadınlarımızın olduğu her yer güzeldir. Kadınların elini attığı her iş takdire şayandır. Kadın en büyük dertlerin dertlisi, en büyük mutlulukların ardındaki kahramandır.  Kadın anadır, yardır. Zorluklar  karşısında dimdik duran candan öte candır.

Dolayısıyla, kadınların daha huzurlu bir hayat sürmeleri için kadın temalı tüm projelere canı gönülden destek vermeliyiz. Bu anlamlı günde aramızda olan siz değerli davetlilerimize  SÜÇEV olarak çok teşekkür ediyor, yüreğinde sınırsız sevgi ve sabır olan tüm kadınlarımızın Kadınlar Gününü gönülden kutluyoruz.

Hepiniz hoş geldiniz. 

Anayasamızın 56. maddesinde ifade edildiği gibi “Herkes sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşama hakkına sahiptir; çevreyi korumak, geliştirmek ve her türlü çevre kirliliğinin önlenmesi için çalışmak hem devletin hem de vatandaşların görevidir. Yaşadığımız çevreyi korumak, sürdürülebilir kılmak, geliştirmek ve var olan çevre kirliliğini önlemek için çalışmalar yapmak amacıyla kısa adı SÜÇEV olan Sürdürülebilir Çevre Derneği, yaratılan her şeyi Yaradan’dan ötürü seven, bu sebeple de çevre koruma bilincini ibadet olarak gören ve yüreği vatan sevgisi ile çarpan bir grup çevre sevdalısı tarafından 9 Ocak 2013 tarihinde kurulmuştur.

Konya’mızın üretirken kirletmeyen çevreye saygılı bir Marka Şehir olarak da ön plana çıkması temel hedeflerimizdendir. Özellikle okul öncesi yaştaki minik yavrularımızın temel çevre eğitimine bilhassa önem veriyoruz. Konusunda uzman gönüllülerimizin destekleri, Milli Eğitim Müdürlüğümüzün de onayı ile ilimizdeki ilkokul, ortaokul ve  liselerde çevre eğitimlerimize devam ediyoruz.

Bize göre ‘Çevremiz Çehremizdir’. Tabiatta var olanı korumalı ve yaşatmalıyız. Ülkemizin kaynaklarını verimli kullanmalı ve sürdürülebilir kılmalıyız. Tüketerek ve kirleterek değil, üreterek ve paylaşarak mutlu olmaya çalışmalıyız. Çünkü daha temiz ve yaşanabilir bir dünya için çevre koruma bilincine her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımız var. Bu bilince ulaşmamız için tarihimiz, dilimiz, dinimiz, örfümüz, adetlerimiz ve geleneklerimiz en önemli yol göstericilerimizdir. 

Yüreğinde vatan sevgisi, ay yıldızlı bayrak sevgisi, toprak sevgisi, ağaç-yaprak sevgisi, en önemlisi insan sevgisi olan herkesi, ‘bu konuda ben de bir şeyler yapmak isterim’ diyen herkesi aramıza katılmaya çağırıyoruz.

 

Bu anlamlı günde, SÜÇEV olarak amaçlarımız doğrultusunda çevre korumanın yanısıra kadınların ekonomiye nasıl katkı sağlayacaklarını göstermek istedik. 

Hepimizin ortak geleceği olan çevremizi korumak ve her türlü çevre kirliliğini azaltmak temel hedefimize bir adım daha yaklaşmak için bu günü fırsat bildik.

Dünyamızın içinde bulunduğu çevre sorunlarının çözümünde de kadınların bir adım önde olduklarını ve toplumumuza örnek olacaklarını düşünerek sadece kadınların katılabileceği bir yarışma düzenliyoruz.

Yaklaşık üç ay sürecek bu etkinliğin adı ‘ATIKLAR ALTIN KAZANDIRIYOR YARIŞMASI’ dır.

Sürdürülebilir Çevre Derneği olarak bu yarışmayı düzenlemekle; evlerimizde ve iş yerlerimizde günlük hayatımızın bir parçası haline gelen ve çoğu zaman bir an önce kurtulmaya çalıştığımız çöp diye adlandırdığımız kumaş, kağıt, cam, pet şişe, plastik, metal atık ve artıklar ile başta ekmek olmak üzere yemek atık ve artıklarının değerlendirilerek geri kazanımının mümkün olduğunu göstermek, bu sayede hem çevre koruma çalışmalarına  hem de  hanımların aile bütçesine katkı sağlamaktır.

ATIKLAR ALTIN KAZANDIRIYOR YARIŞMASI’ nın temel amacı; hanımlara, kadim kültürümüzde zaten var olan israfı önleme terbiyesini, günümüz modern hayatında  geri kazanım  faaliyeti adı altında yeniden hatırlatmaktır. Bu sayede hanımların becerilerini ortaya çıkarmalarına fırsat tanımak, konuyla ilgili özgün çalışmalarını değerlendirmek, ''Her Atık Çöp Değildir'' bilincini yaygınlaştırarak çevre kirliliğini önlemek ve aile ekonomisine ek gelir temin etmelerine destek olmak, israfın önlenmesine katkı sağlamak hedefimizdir.

Bu yarışmanın en hassas noktası, hanımların kullanacağı malzemelerin tamamen atık ve/veya artık olmasıdır.

Yarışmamızı 3 kategoride gerçekleştireceğiz

A)Kumaş - giysi - tekstil ürünleri

B)Kağıt - karton -  pet şişe - plastik - cam - metal - ambalaj malzemeleri

C)Gıda - ekmek, yemek, meyve, sebze vb. yiyecekler

Her kategoride dereceye giren eserler ayrı ayrı ödüllendirilecektir. Atık çöpe giderse kirlilik nedeni, geri kazanılırsa büyük bir servet olduğu için ödüller altın olarak verilecektir.  

Değerli hanımlar! 

Sizler de atıkları evinizde kaynağında ayrıştırın ve geri kazanmaya çalışın. ‘’ATIKLAR ALTIN KAZANDIRIYOR’’ yarışmamıza katılın.

Yarışmamıza dair detaylı bilgiler  www.sucev.org   dernek sitemizde bulunmaktadır.

Bugün başlattığımız yarışmamızın;

Başvuru Tarihi: 08 Nisan – 08 Mayıs 2016 tarihleri arası

Sonuçlar: 01 Haziran 2016 

Ödül Töreni: 03 Haziran 2016 

Sergi: 01 - 05 Haziran 2016

         Selma İNCE

   Yönetim Kurulu Üyesi
SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇEVRE DERNEĞİ                         

Çevre Sözlüğü

Geniş Çevre sözlüğü hakkında bilgi alabilirsiniz...

Detayına Git >>

Çevre Ansiklopedisi

Ansiklopedi hakkında bilgi alabilirsiniz...

Detayına Git >>

Yayınlarımız

Yayınlarımız hakkında bilgi alabilirsiniz...

Detayına Git >>